Приказано је свих 3 резултата

Кладово у НОР-у и револуцији 1941–1945. године, Пројекат за израду монографије

Иако су о Народноослободилачкој борби објављене бројне публикације, оне се углавном тичу целе територије Србије и Југославије, док су ужи региони, окрузи, срезови и поједини градови мање обрађени. На иницијативу друштвено-политичких организација из Кладова, а према Милану Борковићу, разлози покретања овог будућег пројекта и његов циљ јесте да се прикажу сви аспекти Народноослободилачког покрета (НОП) и окупационог система на територији данашње општине Кладово, као и терор који је вршио окупатор и његови сарадници над становништвом овог краја. С обзиром на то да је сачуван мали број докумената са стране ослободилаца (више је докумената са окупаторске стране), од значаја ће бити и сећања савременика неких важних догађаја, као и архивски подаци како из Србије, тако и из земаља суседа. Аутор износи предлог периодизације и тематских целина. Овај пројекат монографије је део ширег пројекта израде историје револуционарног радничког покрета на територији целе СФРЈ.

Програм културног развоја општине Кладово

Овај програм је урађен у Заводу, на захтев Самоуправне интересне заједнице културе општине и Скупштине општине Кладово, и то за дугорочни (1976–1985) и средњорочни период (до 1980. године). То је први пут да се у општини Кладово проблемима културног развоја прилази плански и са унапред утврђеним циљевима и правцима развоја. Програм је у свим сегментима прилагођен Програму културног развоја СР Србије. Од планом и програмом утврђених потреба, обавеза и интереса у области културе зависи у којој ће мери културне активности бити присутне у свакодневном животу грађана општине. У остваривању програмских задатака посебну одговорност имају самоуправне и радне организације у области културе. Аутори пројекта су најпре изнели податке о општем стању и условима за развој културе у овој општини, потом основне програмске задатке културног развоја и на крају Програм културног развоја до 1980. године. Анализом стања у општини Кладово утврдили су да постоје извесни општи проблеми и потребе који не дозвољавају динамичнији културни развој ове регије. Стога је рад на Програму подразумевао испитивање и решавање проблематике: а) сеоског подручја; б) статуса и рада постојећих установа културе; в) кадрова; г) материјалних средстава; д) инвестиција. Наиме, основна концепција културне политике и културног развоја се заснива на одлуци да сва сеоска насеља у наредних десет година треба да добију просторије и опрему за активирање културног живота. Посебно је важно учешће свих слојева становништва у културним активностима, афирмација културних вредности и потреба, што све води јасном циљу – социјализацији и демократизацији културе. На почетку студије дат је Садржај, а на крају су табеле, после којих следе Садржај и Резиме на енглеском језику.

Програм културног развоја општине Кладово до 1980. године

У оквиру овог десетогодишњег програма културног развоја општине Кладово истиче се да је нужно урадити следеће: побољшати материјални положај културе; решити проблем кадрова; изменити постојећу организацију и објединити рад установа културе у општини, увести заштиту и изучавање споменика културе, инвестирати у изградњу и адаптацију установа културе, обезбедити бржи културни развој сеоског подручја, остварити непосредно повезивање културе и удруженог рада, подстаћи развој делатности културе и образовања, успоставити пограничну културну сарадњу. У Прилогу су подаци о споменицима културе које треба заштитити у датом периоду, са описима археолога Ђорђа Јанковића.